Q

How do I make money through concessions?

A

These customers run a very profitable weekend business. There are festivals and special events every year in towns across the country. Hawaiian Shave Ice is a welcome addition to any festival. In the warm days of summer adults and kids alike can't resist this eye appealing cool These customers run a very profitable weekend business. There are festivals and special events every year in towns across the country. Hawaiian Shave Ice is a welcome addition to any festival. In the warm days of summer adults and kids alike can't resist this eye appealing cool product By the way adults are the best customers, unlike what most people think. It is not just for kids. To give examples about the kind of money that can be made, we do events in small localities such as Lebanon OH and large events that attract up to 500,000 people. In 1998 in a one day festival in Lebanon we had $2700.00 in gross sales. Our entry fee for this event was $50.00. Another very large event, we grossed $9600.00. Our current record is $17000.00 in one day! This is one day! Even the smallest events you should do a minimum of $500.00. I can show you how to do this.

Q

How Can I Make Money Through Stand Alone Units?

A

Several of my customers operate shave ice units out of small portable on a daily basis. These units are strategically placed in shopping centers, busy traffic intersections along bike trails and what have you. Typically these units do not make the same daily gross that festivals do but I see experiences where my customers have made between $200 and $900 dollars per day. One unit won't make you rich, but it could pay for college. If you want to get rich run multiple units. By the way, drive thru's seem to be the most successful. I don't understand why the coffee people don't add this product.  It would certainly increase afternoon and evening sales without much investment!!!

Q

How Can I Make Money Through Wholesale?

A

Wholesale you say? Yes ..there is money to be made by placing machines in amusement parks, ice cream stores, baseball and soccer fields, putt putts, family entertainment centers etc. The key here to making good profits is that you own the machines and you provide your customer with ready to use flavoring on an upcharge basis. You can set a rental amount on the machine or just upcharge on the flavoring. Typically your charge is $15.00 to $25.00 per gallon. Not bad for a product that costs you less than $5.00 per gallon. The customer is also happy because they receive around 70% gross profit with no initial investment.


Q

How Do I Calculate Profits?

A
  • $44.00 PER GALLON DIVIDED BY 12 = $3.33
  • SUGAR AT $.40 PER LB. X 4.0 LBS= $1.60
  • TOTAL COST PER GALLON $4.93
  • $4.93  PER GAL DIVIDED BY 70= .07 PER SERVING
  • CUP= .019
  • SPOON= .01
  • TOTAL COST PER SERVING . $.027
*